2013 Results_Arizona Scottish Gathering and


Arizona Scottish Gathering and Highland Games

3/23/2013

Steel Indian Park, Phoenix, AZ, Scottsdale, AZ

Solo Results

Grade 2 Piping Piobaireachd – 2 Competitors

Adjudicator: Bruce Gandy

1 0217P3 Jonathan I McGregor
2 0896P2 Cameron M Hamnquist

Grade 2 Piping March/Strathspey/Reel – 3 Competitors

Adjudicator: Bruce Gandy

1 0017P2 Mark R Stuart
2 0217P3 Jonathan I McGregor
3 0896P2 Cameron M Hamnquist

Grade 2 Piping Hornpipe/Jig – 3 Competitors

Adjudicator: John Recknagel

1 0896P2 Cameron M Hamnquist
2 0217P3 Jonathan I McGregor
3 0017P2 Mark R Stuart

Grade 3 Piping Piobaireachd – 3 Competitors

Adjudicator: Bruce Gandy

1 0981P3 Sean Cahill
2 0047P3 Angus MacDonald
3 Expired Expired Member

 

Grade 3 Piping 2/4 March – 5 Competitors

Adjudicator: Bruce Gandy

1 0558P3 Richard E Strayer
2 0981P3 Sean Cahill
3 0047P3 Angus MacDonald
4 Expired Expired Member
5 0534P3 Kyle C Radwanski

Grade 3 Piping Strathspey/Reel – 5 Competitors

Adjudicator: Chris Apps

1 0047P3 Angus MacDonald
2 0534P3 Kyle C Radwanski
3 0558P3 Richard E Strayer
4 Expired Expired Member
5 0981P3 Sean Cahill

Grade 4 Piping Piobaireachd – 8 Competitors

Adjudicator: Chris Apps

1 Other Association Kendrick Rutherford
2 0805P4 Connor R Hamnquist
3 0457P4 Ryan D Rickard
4 0898P4 Thomas J Cox
5 0554P4 Ian F Hamnquist
6 0648P4 Todd R Mitchell

 

Grade 4 Piping 2/4 March – 11 Competitors

Adjudicator: John Recknagel

1 0898P4 Thomas J Cox
2 Other Association Kendrick Rutherford
3 0457P4 Ryan D Rickard
4 0805P4 Connor R Hamnquist
5 0541P4 Cameron B Rickard
6 0582P4 Deedra A Brown

Grade 4 Piping Slow March – 14 Competitors

Adjudicator: Chris Apps

1 Other Association Kendrick Rutherford
2 0898P4 Thomas J Cox
3 0805P4 Connor R Hamnquist
4 0556P4 William B Cooley
5 0541P4 Cameron B Rickard
6 0457P4 Ryan D Rickard

Grade 3 Side Drumming 2/4 March – 1 Competitors
Adjudicator: Glenn Kvidahl

1 0702S3T4 Beth T Sachrison

 

Grade 4 Side Drumming 2/4 March – 3 Competitors

Adjudicator: Glenn Kvidahl

1 0079S4 Bruce A Voris
2 0920S4 Renee M Brollini
3 0602S4 Jerome Muffitt

Grade 2 Tenor Drumming March/Strathspey/Reel – 2 Competitors

Adjudicator: Glenn Kvidahl

1 0403T2 Cailey M Nunez
2 0453T2 Kari L Guarriello

Grade 4 Tenor Drumming 2/4 March – 1 Competitors
Adjudicator: Glenn Kvidahl

1 0702S3T4 Beth T Sachrison

Back to Index