2013 Results_Las Vegas Celtic Gathering and


Las Vegas Celtic Gathering and Highland Games

4/20/2013

Floyd Lamb State Park, Las Vegas NV, Oceanside, CA

Solo Results

Professional Piping Piobaireachd – 3 Competitors

Adjudicator: John E Partanen Phd

1 Expired Expired Member
2 0598PP Justin A Celek
3 Expired Expired Member

Professional Piping March/Strathspey/Reel – 3 Competitors

Adjudicator: Bruce Hitchings

1 0598PP Justin A Celek
2 Expired Expired Member
3 Expired Expired Member

Professional Piping Hornpipe/Jig – 3 Competitors

Adjudicator: Seamus Coyne

1 0598PP Justin A Celek
2 Expired Expired Member
3 Expired Expired Member

 

Grade 1 Piping Piobaireachd – 4 Competitors

Adjudicator: James M McColl

1 0932P1 Nicholas C Theriault
2 0700P1 Ryan Balchuck
3 0677P1 Jeanne E Surdak
4 0502P1 Kirk T Yslas

Grade 1 Piping March/Strathspey/Reel – 6 Competitors

Adjudicator: Bruce Hitchings

1 0430P1 Evan M MacKay
2 0700P1 Ryan Balchuck
3 0677P1 Jeanne E Surdak
4 0502P1 Kirk T Yslas
5 0932P1 Nicholas C Theriault
6 Expired Expired Member

Grade 1 Piping Hornpipe/Jig – 6 Competitors

Adjudicator: Bruce Hitchings

1 0932P1 Nicholas C Theriault
2 Expired Expired Member
3 0700P1 Ryan Balchuck
4 0677P1 Jeanne E Surdak
5 0502P1 Kirk T Yslas
6 0430P1 Evan M MacKay

 

Grade 2 Piping Piobaireachd – 8 Competitors

Adjudicator: Seamus Coyne

1 Expired Expired Member
2 0963P2 Alexander T Young
3 Expired Expired Member
4 0843P3 Anya I Glover
5 0218P2 Megan McDonald
6 0896P2 Cameron M Hamnquist

Grade 2 Piping March/Strathspey/Reel – 12 Competitors

Adjudicator: John E Partanen Phd

1 Expired Expired Member
2 0017P2 Mark R Stuart
3 0569P2 Kimberly A Nmezi
4 Expired Expired Member
5 0218P2 Megan McDonald
6 0843P3 Anya I Glover

 

Grade 2 Piping Hornpipe/Jig – 11 Competitors

Adjudicator: James M McColl

1 0843P3 Anya I Glover
2 0569P2 Kimberly A Nmezi
3 0963P2 Alexander T Young
4 0017P2 Mark R Stuart
5 0961P2 Andrew J Fusco
6 Expired Expired Member

Grade 3 Piping Piobaireachd – 7 Competitors

Adjudicator: Bruce Hitchings

1 0341P3 Dylan F Chrismer
2 0168P3 Henry K McCarthy
3 0047P3 Angus MacDonald
4 0095P3 Eric L Poleski
5 0019P3 Erik C Abbot
6 0645P3 Braiden S Peterson

 

Grade 3 Piping 2/4 March – Event A – 8 Competitors

Adjudicator: John E Partanen Phd

1 Expired Expired Member
2 Expired Expired Member
3 0341P3 Dylan F Chrismer
4 0645P3 Braiden S Peterson
5 Expired Expired Member
6 Expired Expired Member

Grade 3 Piping 2/4 March – Event B – 11 Competitors

Adjudicator: Seamus Coyne

1 Unregistered Unregistered
2 0095P3 Eric L Poleski
3 0558P3 Richard E Strayer
4 0544P3 Cameron S Tillery
5 Expired Expired Member
6 Expired Expired Member

 

Grade 3 Piping Strathspey/Reel – Event A – 7 Competitors

Adjudicator: Seamus Coyne

1 0645P3 Braiden S Peterson
2 Expired Expired Member
3 0341P3 Dylan F Chrismer
4 Expired Expired Member
5 Expired Expired Member
6 Expired Expired Member

Grade 3 Piping Strathspey/Reel – Event B – 10 Competitors

Adjudicator: James M McColl

1 0019P3 Erik C Abbot
2 0095P3 Eric L Poleski
3 0544P3 Cameron S Tillery
4 Unregistered Unregistered
5 0558P3 Richard E Strayer
6 0555P3 George D McKay DVM

 

Grade 3 Piping Jig – Event A – 7 Competitors

Adjudicator: James M McColl

1 0645P3 Braiden S Peterson
2 Expired Expired Member
3 0893P4 Sam H Carter
4 Expired Expired Member
5 Expired Expired Member
6 0341P3 Dylan F Chrismer

Grade 3 Piping Jig – Event B – 10 Competitors

Adjudicator: John E Partanen Phd

1 Expired Expired Member
2 0555P3 George D McKay DVM
3 0558P3 Richard E Strayer
4 Expired Expired Member
5 0047P3 Angus MacDonald
6 0095P3 Eric L Poleski

 

Grade 4 Piping Piobaireachd – 11 Competitors

Adjudicator: Bruce Hitchings

1 0728P4 Greg DeSantis
2 0182P4 Caysee L Cox
3 0653P4 Angel M Hinojosa Jr
4 0778P4 Linda L Robertson
5 0178P4 RJ Dalessandro
6 0285P4 Michael E Gilbert

Grade 4 Piping 2/4 March – Event A – 7 Competitors

Adjudicator: Seamus Coyne

1 0778P4 Linda L Robertson
2 0728P4 Greg DeSantis
3 0128P4 Natalie Ramirez
4 0805P4 Connor R Hamnquist
5 0108P4 Raymond S Postel
6 0519P4 Brayden D Richards

 

Grade 4 Piping 2/4 March – Event B – 17 Competitors

Adjudicator: James M McColl

1 0182P4 Caysee L Cox
2 0653P4 Angel M Hinojosa Jr
3 0958P4 Stephanie A Trudeau
4 Expired Expired Member
5 0178P4 RJ Dalessandro
6 0104P4 Leisel H Shupe

Grade 4 Piping Slow March – Event A – 6 Competitors

Adjudicator: James M McColl

1 0728P4 Greg DeSantis
2 Expired Expired Member
3 0128P4 Natalie Ramirez
4 0805P4 Connor R Hamnquist
5 0778P4 Linda L Robertson
6 0554P4 Ian F Hamnquist

 

Grade 4 Piping Slow March – Event B – 17 Competitors

Adjudicator: John E Partanen Phd

1 0178P4 RJ Dalessandro
2 0182P4 Caysee L Cox
3 0789P4 Nick Pauro
4 0104P4 Leisel H Shupe
5 Expired Expired Member
6 0958P4 Stephanie A Trudeau

Grade 4 Piping 6/8 March – Event A – 5 Competitors

Adjudicator: John E Partanen Phd

1 0778P4 Linda L Robertson
2 0728P4 Greg DeSantis
3 0108P4 Raymond S Postel
4 0805P4 Connor R Hamnquist
5 0128P4 Natalie Ramirez

 

Grade 4 Piping 6/8 March – Event B – 14 Competitors

Adjudicator: Seamus Coyne

1 Expired Expired Member
2 0536P4 Robert Jacob
3 0182P4 Caysee L Cox
4 0178P4 RJ Dalessandro
5 0117P4 Todd R Brown
6 0508P4 Chrisy E Orcholski

Professional Side Drumming March/Strathspey/Reel – 2 Competitors

Adjudicator: Eoin McMahon

1 Unregistered Unregistered
2 Expired Expired Member

Professional Side Drumming Hornpipe/Jig – 2 Competitors

Adjudicator: Eoin McMahon

1 Unregistered Unregistered
2 Expired Expired Member

Grade 2 Side Drumming March/Strathspey/Reel – 3 Competitors

Adjudicator: Eoin McMahon

1 Unregistered Unregistered
2 0726S2 Paul W Gibson
3 0988S2 Thomas M Biggs

 

Grade 2 Side Drumming Hornpipe/Jig – 2 Competitors

Adjudicator: Eoin McMahon

1 0988S2 Thomas M Biggs
2 0726S2 Paul W Gibson

Grade 3 Side Drumming 2/4 March – 3 Competitors

Adjudicator: Eoin McMahon

1 Expired Expired Member
2 0702S3T4 Beth T Sachrison
3 0308S3 Laura A Pedersen

Grade 4 Side Drumming 2/4 March – 8 Competitors
Adjudicator: Eoin McMahon

1 0079S4 Bruce A Voris
2 Unregistered Unregistered
3 0986S4 Pierce D Rose
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered
6 0210S4BA Jeff Cox

Grade 2 Tenor Drumming March/Strathspey/Reel – 1 Competitors

Adjudicator: Eoin McMahon

1 0739S4T2 Addison M Rosner

 

Grade 3 Tenor Drumming 2/4 March – 3 Competitors

Adjudicator: Eoin McMahon

1 0293S4T3BA Tiffani W Brush
2 0702S3T4 Beth T Sachrison
3 Unregistered Unregistered

Grade 4 Tenor Drumming 2/4 March – 3 Competitors

Adjudicator: Eoin McMahon

1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 0324P4T4 Lennon A Brollini

Amateur Bass Drumming March – 4 Competitors

Adjudicator: Eoin McMahon

1 0605BA Stuart F Baker
2 Unregistered Unregistered
3 0313S4BA William Lang
4 0210S4BA Jeff Cox

Adult Drum Major Drum Major Day 1 – 3 Competitors

Adjudicator: Mickie L Shaw

1 Expired Expired Member
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered

 

Adult Drum Major Drum Major Day 2 – 4 Competitors

Adjudicator: Mickie L Shaw

1 Expired Expired Member
2 Unregistered Unregistered
3 Expired Expired Member
4 Unregistered Unregistered

Juvenile Drum Major Drum Major Day 1 – 7 Competitors

Adjudicator: Mickie L Shaw

1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered

Juvenile Drum Major Drum Major Day 2 – 7 Competitors

Adjudicator: Mickie L Shaw

1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered