2013 Results_WUSPBA, Northern Branch solo


WUSPBA, Northern Branch solo competitions – April

4/6/2013

Ardenwood Farm, Fremont, CA, Herald, CA

Solo Results

Grade 2 Piping March/Strathspey/Reel – 1 Competitors

Adjudicator: Janice E Richey

1 0729P2 Joseph M Pickens

Grade 2 Piping Hornpipe/Jig – 1 Competitors

Adjudicator: Elizabeth H Tubbs

1 0729P2 Joseph M Pickens

Grade 2 Piping 6/8 March – 1 Competitors
Adjudicator: Elizabeth H Tubbs

1 0729P2 Joseph M Pickens

Grade 3 Piping Piobaireachd – 12 Competitors

Adjudicator: John E Partanen Phd

1 0555P3 George D McKay DVM
2 0009P3 Steven R Coontz
3 0868P3 Bob Budesa
4 0297P3 William L Mashburn
5 0494P3 Bruce P Duncan
6 0882P3 Lloyd M Christiansen

 

Grade 3 Piping 2/4 March – 14 Competitors

Adjudicator: Kenneth H Sutherland

1 0968P3 Joseph M Calvo
2 0311P3 Eben M McElhinny
3 0882P3 Lloyd M Christiansen
4 0555P3 George D McKay DVM
5 0497P3 Joshua R Agee
6 0494P3 Bruce P Duncan

Grade 3 Piping 6/8 March – 12 Competitors

Adjudicator: Janice E Richey

1 0968P3 Joseph M Calvo
2 0555P3 George D McKay DVM
3 0882P3 Lloyd M Christiansen
4 0643P3 Vincent Guinnane
5 0311P3 Eben M McElhinny
6 0002P3 James R Laughton

 

Grade 3 Piping Strathspey/Reel – 12 Competitors

Adjudicator: Elizabeth H Tubbs

1 0968P3 Joseph M Calvo
2 0882P3 Lloyd M Christiansen
3 0074P3 Randy Erickson
4 0497P3 Joshua R Agee
5 0002P3 James R Laughton
6 0643P3 Vincent Guinnane

Grade 4 Piping Piobaireachd – 10 Competitors

Adjudicator: John E Partanen Phd

1 0854P4 Steve N Busch
2 0479P4 Wesley E Weber
3 0532P4 Stephen W Beitzel
4 0838P4 Robert B ‘Bob’ Skinner
5 0188P4 Dale J Wilson
6 0170P4 Daryl J Turner

 

Grade 4 Piping 2/4 March – 14 Competitors

Adjudicator: Elizabeth H Tubbs

1 0854P4 Steve N Busch
2 0355P4 Bruce Locken
3 0188P4 Dale J Wilson
4 0532P4 Stephen W Beitzel
5 0636P4 Zachary M Arbios
6 0837P4T2 Molly Navarro-Skinner

Grade 4 Piping Slow March – 14 Competitors

Adjudicator: Janice E Richey

1 0854P4 Steve N Busch
2 0355P4 Bruce Locken
3 0532P4 Stephen W Beitzel
4 0479P4 Wesley E Weber
5 0636P4 Zachary M Arbios
6 0947P4 Wendy S Young

 

Grade 4 Piping 6/8 March – 10 Competitors

Adjudicator: Kenneth H Sutherland

1 0854P4 Steve N Busch
2 0774P4 Carrie M Wigham
3 0532P4 Stephen W Beitzel
4 0188P4 Dale J Wilson
5 0838P4 Robert B ‘Bob’ Skinner
6 0056P4 Richard A Hood II

Back to Index