Rio Grande Valley Celtic Festival & Scottish Games
5/18/2013
Balloon Festival Park, Albuquerque, NM, Albuquerque, NM

Solo Results

Grade 1 Piping March/Strathspey/Reel - 3 Competitors
Adjudicator: Iain Macey
1 0700P1 Ryan Balchuck
2 0147P1 Mason C Parsons
3 0068P1 Molly J Roberts


Grade 1 Piping Hornpipe/Jig - 2 Competitors
Adjudicator: Iain Macey
1 0700P1 Ryan Balchuck
2 0147P1 Mason C Parsons


Grade 2 Piping Piobaireachd - 3 Competitors
Adjudicator: Iain Macey
1 0303P2 Emmett R Bishop III
2 0826P2 Tristan W Goodwin
3 0029P2 Elaine J Hoffman


Grade 2 Piping March/Strathspey/Reel - 4 Competitors
Adjudicator: Aaron S Shaw
1 0867P2 Joel Bristol
2 0826P2 Tristan W Goodwin
3 0303P2 Emmett R Bishop III
4 0029P2 Elaine J Hoffman


Grade 2 Piping Hornpipe/Jig - 3 Competitors
Adjudicator: James R 'Jamie' Cuthill
1 0867P2 Joel Bristol
2 0826P2 Tristan W Goodwin
3 0029P2 Elaine J Hoffman


Grade 3 Piping Piobaireachd - 2 Competitors
Adjudicator: Iain Macey
1 0937P3 David G Reynolds
2 0116P3 Margaret F Imler


Grade 3 Piping 2/4 March - 7 Competitors
Adjudicator: Aaron S Shaw
1 0779P3 Mahrla Manning
2 0097P3 Nick H 'Nick' Smith
3 0043P3 Lorraine McInnes
4 0931P3 James A Christopher
5 Unregistered Unregistered
6 0534P3 Kyle C Radwanski


Grade 3 Piping Strathspey/Reel - 6 Competitors
Adjudicator: Iain Macey
1 0097P3 Nick H 'Nick' Smith
2 0779P3 Mahrla Manning
3 0931P3 James A Christopher
4 0043P3 Lorraine McInnes
5 0534P3 Kyle C Radwanski
6 0116P3 Margaret F Imler


Grade 4 Piping Piobaireachd - 6 Competitors
Adjudicator: James R 'Jamie' Cuthill
1 0178P4 RJ Dalessandro
2 Expired Expired Member
3 Expired Expired Member
4 0906P4 Ron Dreyer
5 0487P4 Mary Goforth
6 0135P4 Susan L 'Sue' Jacobi


Grade 4 Piping 2/4 March - 9 Competitors
Adjudicator: Iain Macey
1 0178P4 RJ Dalessandro
2 Expired Expired Member
3 Unregistered Unregistered
4 Unregistered Unregistered
5 0432P4 Harley Bray
6 0038P4 Robert Shlaer


Grade 4 Piping Slow March - 9 Competitors
Adjudicator: James R 'Jamie' Cuthill
1 0432P4 Harley Bray
2 0178P4 RJ Dalessandro
3 Unregistered Unregistered
4 Expired Expired Member
5 0038P4 Robert Shlaer
6 0135P4 Susan L 'Sue' Jacobi


Grade 3 Tenor Drumming 2/4 March - 1 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0702S3T4 Beth T Sachrison


Grade 4 Tenor Drumming 2/4 March - 2 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0324P4T4 Lennon A Brollini
2 0373T4 Elyse Kolker


Amateur Bass Drumming March - 3 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0085BA Melissa Slagter
2 0701BA Skip Clark
3 Unregistered Unregistered

Back to Index