United Scottish Society Highland Gathering
5/25/2013
Orange County Fairgrounds, Costa Mesa, Costa Mesa, CA

Solo Results

Professional Piping Piobaireachd - 10 Competitors
Adjudicator: Ian Whitelaw
1 0873PP Ryan J Murray
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered
4 Expired Expired Member
5 Unregistered Unregistered
6 0372PPS4 Robert C 'Rob' Boyd


Professional Piping March/Strathspey/Reel - 12 Competitors
Adjudicator: Bob Worrall
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered
4 0873PP Ryan J Murray
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered


Professional Piping Hornpipe/Jig - 12 Competitors
Adjudicator: Reay MacKay
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 0598PP Justin A Celek
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered


Grade 1 Piping Piobaireachd - 8 Competitors
Adjudicator: Adrian Melvin
1 Unregistered Unregistered
2 0932P1 Nicholas C Theriault
3 Unregistered Unregistered
4 0677P1 Jeanne E Surdak
5 0320P1 Andrew M Hahn
6 Expired Expired Member


Grade 1 Piping March/Strathspey/Reel - 11 Competitors
Adjudicator: Reay MacKay
1 Unregistered Unregistered
2 Expired Expired Member
3 Unregistered Unregistered
4 Expired Expired Member
5 0932P1 Nicholas C Theriault
6 0502P1 Kirk T Yslas


Grade 1 Piping Hornpipe/Jig - 11 Competitors
Adjudicator: Hal Senyk
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 Expired Expired Member
4 0932P1 Nicholas C Theriault
5 0677P1 Jeanne E Surdak
6 0320P1 Andrew M Hahn


Grade 2 Piping Piobaireachd - 8 Competitors
Adjudicator: Ian Whitelaw
1 0036P2 Alexander Paul
2 Expired Expired Member
3 0843P2 Anya I Glover
4 0963P2 Alexander T Young
5 0217P3 Jonathan I McGregor
6 0218P2 Megan McDonald


Grade 2 Piping March/Strathspey/Reel - 10 Competitors
Adjudicator: Shaunna Hilder
1 0218P2 Megan McDonald
2 0017P2 Mark R Stuart
3 0843P2 Anya I Glover
4 Unregistered Unregistered
5 0896P2 Cameron M Hamnquist
6 Expired Expired Member


Grade 2 Piping Hornpipe/Jig - 10 Competitors
Adjudicator: Angus MacPherson
1 0896P2 Cameron M Hamnquist
2 0963P2 Alexander T Young
3 0217P3 Jonathan I McGregor
4 0901P2S4 Eric D Bernard
5 Unregistered Unregistered
6 Expired Expired Member


Grade 3 Piping Piobaireachd - Event A - 9 Competitors
Adjudicator: Hugh Armstrong
1 Unregistered Unregistered
2 0876P3 Alexander J Walker
3 0168P3 Henry K McCarthy
4 Unregistered Unregistered
5 0341P3 Dylan F Chrismer
6 0534P3 Kyle C Radwanski


Grade 3 Piping Piobaireachd - Event B - 9 Competitors
Adjudicator: Bob Worrall
1 0882P3 Lloyd M Christiansen
2 0019P3 Erik C Abbot
3 0644P3 Jake W Worth
4 0095P3 Eric L Poleski
5 0699P3 Sean W Davis
6 0567P3 Jeffrey S Hahn


Grade 3 Piping 2/4 March - Event A - 17 Competitors
Adjudicator: Angus MacPherson
1 Unregistered Unregistered
2 Expired Expired Member
3 Expired Expired Member
4 0341P3 Dylan F Chrismer
5 Expired Expired Member
6 0609P3 Austin G Diepenhorst


Grade 3 Piping 2/4 March - Event B - 13 Competitors
Adjudicator: Shaunna Hilder
1 0544P3 Cameron S Tillery
2 0902P3S4 Scott R Larson
3 0882P3 Lloyd M Christiansen
4 0558P3 Richard E Strayer
5 0095P3 Eric L Poleski
6 0088P3 Joseph E Harris-Lesh


Grade 3 Piping Strathspey/Reel - Event A - 17 Competitors
Adjudicator: David Hilder
1 Expired Expired Member
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered
4 0168P3 Henry K McCarthy
5 Expired Expired Member
6 Unregistered Unregistered


Grade 3 Piping Strathspey/Reel - Event B - 13 Competitors
Adjudicator: Alex Galloway
1 0544P3 Cameron S Tillery
2 0088P3 Joseph E Harris-Lesh
3 0567P3 Jeffrey S Hahn
4 0902P3S4 Scott R Larson
5 0882P3 Lloyd M Christiansen
6 0644P3 Jake W Worth


Grade 4 Piping 2/4 March - Event A - 9 Competitors
Adjudicator: Gordon MacRae
1 Unregistered Unregistered
2 Expired Expired Member
3 Unregistered Unregistered
4 0128P4 Natalie Ramirez
5 0817P4 Connor W Ross
6 0879P4 Hunter V Fairchild


Grade 4 Piping 2/4 March - Event B - 16 Competitors
Adjudicator: Alex Galloway
1 0854P4 Steve N Busch
2 0749P4 Steven P Ricotta
3 0789P4 Nick Pauro
4 0958P4 Stephanie A Trudeau
5 0983P4 Megan M Kenney
6 0549P4 Paul B Brunner II


Grade 4 Piping 2/4 March - Event C - 10 Competitors
Adjudicator: Gordon MacRae
1 0861P4 Kathleen Mars
2 0556P4 William B Cooley
3 0508P4 Chrisy E Orcholski
4 0830P4 Cindy A Apodaca
5 0053P4 Marc L LaRue
6 0391P4 Cliff P Armas


Grade 4 Piping Slow March - Event A - 11 Competitors
Adjudicator: Gordon MacRae
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 Expired Expired Member
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered
6 0805P4 Connor R Hamnquist


Grade 4 Piping Slow March - Event B - 17 Competitors
Adjudicator: Adrian Melvin
1 0581P4 Stanley Kabala III
2 0983P4 Megan M Kenney
3 0959P4 Jessica K Johnson
4 0140P4 Steve C Moeller
5 0854P4 Steve N Busch
6 0789P4 Nick Pauro


Grade 4 Piping Slow March - Event C - 10 Competitors
Adjudicator: David Hilder
1 0974P4 S Nelson Thompson
2 0556P4 William B Cooley
3 0216P4 Adrienne M Bengtson
4 0508P4 Chrisy E Orcholski
5 0861P4 Kathleen Mars
6 0499P4 Joanne M Jovanovic


Professional Side Drumming March/Strathspey/Reel - 1 Competitors
Adjudicator: John Fisher
1 Unregistered Unregistered


Professional Side Drumming Hornpipe/Jig - 1 Competitors
Adjudicator: John Fisher
1 Unregistered Unregistered


Grade 1 Side Drumming March/Strathspey/Reel - 5 Competitors
Adjudicator: Andrew R Hoinacki II
1 0685S1 Logan A Taylor
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered


Grade 1 Side Drumming Hornpipe/Jig - 5 Competitors
Adjudicator: John Fisher
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 0685S1 Logan A Taylor
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered


Grade 2 Side Drumming March/Strathspey/Reel - 8 Competitors
Adjudicator: Andrew R Hoinacki II
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 0481S2 Andrew B Koupal
4 Expired Expired Member
5 0988S2 Thomas M Biggs
6 Unregistered Unregistered


Grade 2 Side Drumming Hornpipe/Jig - 7 Competitors
Adjudicator: John Fisher
1 Unregistered Unregistered
2 0988S2 Thomas M Biggs
3 Unregistered Unregistered
4 0045S2 Art Capperauld
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered


Grade 3 Side Drumming 2/4 March - 6 Competitors
Adjudicator: Andrew Miller
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 0308S3 Laura A Pedersen
4 0858S3 Andrew Ryan
5 0354S3 Andrew K Bertics
6 0281S3 Susan Shoemaker


Grade 3 Side Drumming 6/8 March - 4 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 Unregistered Unregistered
2 0858S3 Andrew Ryan
3 0281S3 Susan Shoemaker
4 Unregistered Unregistered


Grade 4 Side Drumming 2/4 March - 13 Competitors
Adjudicator: Andrew Miller
1 0079S4 Bruce A Voris
2 0866S4 Madison L Fairchild
3 Unregistered Unregistered
4 Unregistered Unregistered
5 0507S4 Dallas C McKinnon
6 0325S4T1BP Amber Bartholomeusz


Grade 4 Side Drumming 6/8 March - 10 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 Unregistered Unregistered
2 0866S4 Madison L Fairchild
3 0507S4 Dallas C McKinnon
4 0483S4 Brendan R Hanke
5 0079S4 Bruce A Voris
6 0986S4 Pierce D Rose


Professional Tenor Drumming March/Strathspey/Reel - 2 Competitors
Adjudicator: Andrew R Hoinacki II
1 Unregistered Unregistered
2 0460TP Catherine Wilson


Grade 1 Tenor Drumming March/Strathspey/Reel - 3 Competitors
Adjudicator: Andrew R Hoinacki II
1 0325S4T1BP Amber Bartholomeusz
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered


Grade 2 Tenor Drumming March/Strathspey/Reel - 3 Competitors
Adjudicator: Andrew R Hoinacki II
1 0222T2 Claire M Koupal
2 0739S4T2 Addison M Rosner
3 0453T2 Kari L Guarriello


Grade 3 Tenor Drumming 2/4 March - 7 Competitors
Adjudicator: Andrew R Hoinacki II
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered
4 0059T3 Zoltan Koncz
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered


Professional Bass Drumming March/Strathspey/Reel - 2 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 0751BP Anne B Campbell
2 0125P3S3BP Sean C Biggar


Amateur Bass Drumming March - 3 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 0313S4BA William Lang


Adult Drum Major Drum Major Day 1 - 9 Competitors
Adjudicator: Kevin M Conquest
1 Expired Expired Member
2 Expired Expired Member
3 0137DMA David A Melton
4 Unregistered Unregistered
5 0622T4DMA Christopher A Cortez
6 Unregistered Unregistered


Adult Drum Major Drum Major Day 2 - 9 Competitors
Adjudicator: Kevin M Conquest
1 Expired Expired Member
2 Expired Expired Member
3 0622T4DMA Christopher A Cortez
4 Expired Expired Member
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered


Juvenile Drum Major Drum Major Day 1 - 18 Competitors
Adjudicator: Kevin M Conquest
1 0568DMJ Abelard P Cruz
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered


Juvenile Drum Major Drum Major Day 2 - 17 Competitors
Adjudicator: Kevin M Conquest
1 Unregistered Unregistered
2 0568DMJ Abelard P Cruz
3 Unregistered Unregistered
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered

Back to Index