San Diego Scottish Highland Games
6/22/2013
Brengle Terrace Park, Vista, CA, San Diego, CA

Solo Results

Professional Piping Piobaireachd - 4 Competitors
Adjudicator: Dugald MacNeill
1 0954PP Ian Whitelaw
2 Expired Expired Member
3 0598PP Justin A Celek
4 0193PP John E Partanen Phd


Professional Piping March/Strathspey/Reel - 6 Competitors
Adjudicator: Colin Armstrong
1 0598PP Justin A Celek
2 0954PP Ian Whitelaw
3 0579PP Ross R Naismith
4 0024PP Benjamin Johnston
5 Expired Expired Member
6 0193PP John E Partanen Phd


Professional Piping Hornpipe/Jig - 6 Competitors
Adjudicator: Bruce Hitchings
1 0954PP Ian Whitelaw
2 0598PP Justin A Celek
3 0579PP Ross R Naismith
4 0024PP Benjamin Johnston
5 Expired Expired Member
6 0193PP John E Partanen Phd


Grade 1 Piping Piobaireachd - 3 Competitors
Adjudicator: Dugald MacNeill
1 0677P1 Jeanne E Surdak
2 0502P1 Kirk T Yslas
3 0320P1 Andrew M Hahn


Grade 1 Piping March/Strathspey/Reel - 4 Competitors
Adjudicator: Colin Armstrong
1 0320P1 Andrew M Hahn
2 0502P1 Kirk T Yslas
3 0674P1 Martha L Hall
4 0677P1 Jeanne E Surdak


Grade 1 Piping Hornpipe/Jig - 4 Competitors
Adjudicator: Bruce Hitchings
1 0502P1 Kirk T Yslas
2 0320P1 Andrew M Hahn
3 0674P1 Martha L Hall
4 0677P1 Jeanne E Surdak


Grade 2 Piping Piobaireachd - 4 Competitors
Adjudicator: Charles J Lumsden
1 Other Association Jason Weibel
2 0843P2 Anya I Glover
3 0896P2 Cameron M Hamnquist
4 0963P2 Alexander T Young


Grade 2 Piping March/Strathspey/Reel - 5 Competitors
Adjudicator: Aaron S Shaw
1 0896P2 Cameron M Hamnquist
2 0963P2 Alexander T Young
3 0961P2 Andrew J Fusco
4 Other Association Jason Weibel
5 0843P2 Anya I Glover


Grade 2 Piping Hornpipe/Jig - 5 Competitors
Adjudicator: Iain Macey
1 0843P2 Anya I Glover
2 0963P2 Alexander T Young
3 Other Association Jason Weibel
4 0961P2 Andrew J Fusco
5 0896P2 Cameron M Hamnquist


Grade 3 Piping Piobaireachd - 11 Competitors
Adjudicator: Dugald MacNeill
1 0609P3 Austin G Diepenhorst
2 0341P3 Dylan F Chrismer
3 0567P3 Jeffrey S Hahn
4 0644P3 Jake W Worth
5 0474P3 Karen J McIlvena
6 0877P3 Hayden B Norris


Grade 3 Piping 6/8 March - 18 Competitors
Adjudicator: Aaron S Shaw
1 0609P3 Austin G Diepenhorst
2 0558P3 Richard E Strayer
3 Unregistered Unregistered
4 0902P3S4 Scott R Larson
5 0544P3 Cameron S Tillery
6 0534P3 Kyle C Radwanski


Grade 3 Piping Strathspey/Reel - 19 Competitors
Adjudicator: Colin Armstrong
1 0609P3 Austin G Diepenhorst
2 0341P3 Dylan F Chrismer
3 0645P3 Braiden S Peterson
4 0902P3S4 Scott R Larson
5 Unregistered Unregistered
6 0544P3 Cameron S Tillery


Grade 4 Piping Piobaireachd - Event A - 4 Competitors
Adjudicator: Charles J Lumsden
1 0778P4 Linda L Robertson
2 0554P4 Ian F Hamnquist
3 Unregistered Unregistered
4 0797P4 Riley S Norris


Grade 4 Piping Piobaireachd - Event B - 8 Competitors
Adjudicator: Charles J Lumsden
1 0178P4 RJ Dalessandro
2 0996P4 Andrew King
3 0760P4 John R Tompkins
4 0657P4 Laura A Scott
5 0140P4 Steve C Moeller
6 0888P4 Marcia B Liske


Grade 4 Piping 2/4 March - Event A - 7 Competitors
Adjudicator: Iain Macey
1 0778P4 Linda L Robertson
2 0412P4 Derrick A Taylor
3 Unregistered Unregistered
4 0817P4 Connor W Ross
5 0749P4 Steven P Ricotta
6 0797P4 Riley S Norris


Grade 4 Piping 2/4 March - Event B - 18 Competitors
Adjudicator: Iain Macey
1 0861P4 Kathleen Mars
2 0140P4 Steve C Moeller
3 0581P4 Stanley Kabala III
4 0789P4 Nick Pauro
5 0499P4 Joanne M Jovanovic
6 0760P4 John R Tompkins


Grade 4 Piping 6/8 March - Event A - 3 Competitors
Adjudicator: Bruce Hitchings
1 0749P4 Steven P Ricotta
2 0778P4 Linda L Robertson
3 Unregistered Unregistered


Grade 4 Piping 6/8 March - Event B - 18 Competitors
Adjudicator: Bruce Hitchings
1 0958P4 Stephanie A Trudeau
2 0760P4 John R Tompkins
3 0140P4 Steve C Moeller
4 0581P4 Stanley Kabala III
5 0861P4 Kathleen Mars
6 0178P4 RJ Dalessandro


Professional Side Drumming March/Strathspey/Reel - 2 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 0950SP Richard Baughman
2 0762SP Benjamin Febre


Grade 2 Side Drumming March/Strathspey/Reel - 1 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 Unregistered Unregistered


Grade 4 Side Drumming 2/4 March - 7 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 0866S4 Madison L Fairchild
2 0986S4 Pierce D Rose
3 0483S4 Brendan R Hanke
4 0290S4 Shirley A Allen
5 0920S4 Renee M Brollini
6 0507S4 Dallas C McKinnon


Grade 4 Tenor Drumming 2/4 March - 1 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 0324P4T4 Lennon A Brollini


Professional Bass Drumming March/Strathspey/Reel - 2 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 0668BP Bull Henderson
2 0149BP Tangerine Hill


Amateur Bass Drumming March - 2 Competitors
Adjudicator: Tom Foley
1 0591BA Richard Wilkins
2 0313S4BA William Lang


Adult Drum Major Drum Major Day 2 - 7 Competitors
Adjudicator: Mickie L Shaw
1 Expired Expired Member
2 0568DMJ Abelard P Cruz
3 Unregistered Unregistered
4 0622T4DMA Christopher A Cortez
5 0137DMA David A Melton
6 Unregistered Unregistered


Juvenile Drum Major Drum Major Day 2 - 3 Competitors
Adjudicator: Mickie L Shaw
1 Expired Expired Member
2 0829DMJ Johnny Grant
3 0245DMJ Jonathan Dinwiddie

Back to Index