Las Vegas Celtic Gathering and Highland Games
4/20/2013
Floyd Lamb State Park, Las Vegas NV, Oceanside, CA

Solo Results

Professional Piping Piobaireachd - 3 Competitors
Adjudicator: John E Partanen Phd
1 Expired Expired Member
2 0598PP Justin A Celek
3 Expired Expired Member


Professional Piping March/Strathspey/Reel - 3 Competitors
Adjudicator: Bruce Hitchings
1 0598PP Justin A Celek
2 0579PP Ross R Naismith
3 Expired Expired Member


Professional Piping Hornpipe/Jig - 3 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 0598PP Justin A Celek
2 0579PP Ross R Naismith
3 Expired Expired Member


Grade 1 Piping Piobaireachd - 4 Competitors
Adjudicator: James M McColl
1 0932P1 Nicholas C Theriault
2 0700P1 Ryan Balchuck
3 0677P1 Jeanne E Surdak
4 0502P1 Kirk T Yslas


Grade 1 Piping March/Strathspey/Reel - 6 Competitors
Adjudicator: Bruce Hitchings
1 0430P1 Evan M MacKay
2 0700P1 Ryan Balchuck
3 0677P1 Jeanne E Surdak
4 0502P1 Kirk T Yslas
5 0932P1 Nicholas C Theriault
6 0143P1 James Sawyer


Grade 1 Piping Hornpipe/Jig - 6 Competitors
Adjudicator: Bruce Hitchings
1 0932P1 Nicholas C Theriault
2 0143P1 James Sawyer
3 0700P1 Ryan Balchuck
4 0677P1 Jeanne E Surdak
5 0502P1 Kirk T Yslas
6 0430P1 Evan M MacKay


Grade 2 Piping Piobaireachd - 8 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 Expired Expired Member
2 0963P2 Alexander T Young
3 Expired Expired Member
4 0843P2 Anya I Glover
5 0218P2 Megan McDonald
6 0896P2 Cameron M Hamnquist


Grade 2 Piping March/Strathspey/Reel - 12 Competitors
Adjudicator: John E Partanen Phd
1 Expired Expired Member
2 0017P2 Mark R Stuart
3 0569P2 Kimberly A Nmezi
4 Expired Expired Member
5 0218P2 Megan McDonald
6 0843P2 Anya I Glover


Grade 2 Piping Hornpipe/Jig - 11 Competitors
Adjudicator: James M McColl
1 0843P2 Anya I Glover
2 0569P2 Kimberly A Nmezi
3 0963P2 Alexander T Young
4 0017P2 Mark R Stuart
5 0961P2 Andrew J Fusco
6 Expired Expired Member


Grade 3 Piping Piobaireachd - 7 Competitors
Adjudicator: Bruce Hitchings
1 0341P3 Dylan F Chrismer
2 0168P3 Henry K McCarthy
3 0047P3 Angus MacDonald
4 0095P3 Eric L Poleski
5 0019P3 Erik C Abbot
6 0645P3 Braiden S Peterson


Grade 3 Piping 2/4 March - Event A - 8 Competitors
Adjudicator: John E Partanen Phd
1 Expired Expired Member
2 Expired Expired Member
3 0341P3 Dylan F Chrismer
4 0645P3 Braiden S Peterson
5 Expired Expired Member
6 Expired Expired Member


Grade 3 Piping 2/4 March - Event B - 11 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 Unregistered Unregistered
2 0095P3 Eric L Poleski
3 0558P3 Richard E Strayer
4 0544P3 Cameron S Tillery
5 0931P3 James A Christopher
6 Expired Expired Member


Grade 3 Piping Strathspey/Reel - Event A - 7 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 0645P3 Braiden S Peterson
2 Expired Expired Member
3 0341P3 Dylan F Chrismer
4 Expired Expired Member
5 Expired Expired Member
6 Expired Expired Member


Grade 3 Piping Strathspey/Reel - Event B - 10 Competitors
Adjudicator: James M McColl
1 0019P3 Erik C Abbot
2 0095P3 Eric L Poleski
3 0544P3 Cameron S Tillery
4 Unregistered Unregistered
5 0558P3 Richard E Strayer
6 0555P3 George D McKay DVM


Grade 3 Piping Jig - Event A - 7 Competitors
Adjudicator: James M McColl
1 0645P3 Braiden S Peterson
2 Expired Expired Member
3 0893P4 Sam H Carter
4 Expired Expired Member
5 Expired Expired Member
6 0341P3 Dylan F Chrismer


Grade 3 Piping Jig - Event B - 10 Competitors
Adjudicator: John E Partanen Phd
1 Expired Expired Member
2 0555P3 George D McKay DVM
3 0558P3 Richard E Strayer
4 0931P3 James A Christopher
5 0047P3 Angus MacDonald
6 0095P3 Eric L Poleski


Grade 4 Piping Piobaireachd - 11 Competitors
Adjudicator: Bruce Hitchings
1 0728P4 Greg DeSantis
2 0182P4 Caysee L Cox
3 0653P4 Angel M Hinojosa Jr
4 0778P4 Linda L Robertson
5 0178P4 RJ Dalessandro
6 0285P4 Michael E Gilbert


Grade 4 Piping 2/4 March - Event A - 7 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 0778P4 Linda L Robertson
2 0728P4 Greg DeSantis
3 0128P4 Natalie Ramirez
4 0805P4 Connor R Hamnquist
5 0108P4 Raymond S Postel
6 0519P4 Brayden D Richards


Grade 4 Piping 2/4 March - Event B - 17 Competitors
Adjudicator: James M McColl
1 0182P4 Caysee L Cox
2 0653P4 Angel M Hinojosa Jr
3 0958P4 Stephanie A Trudeau
4 0983P4 Megan M Kenney
5 0178P4 RJ Dalessandro
6 0104P4 Leisel H Shupe


Grade 4 Piping Slow March - Event A - 6 Competitors
Adjudicator: James M McColl
1 0728P4 Greg DeSantis
2 Expired Expired Member
3 0128P4 Natalie Ramirez
4 0805P4 Connor R Hamnquist
5 0778P4 Linda L Robertson
6 0554P4 Ian F Hamnquist


Grade 4 Piping Slow March - Event B - 17 Competitors
Adjudicator: John E Partanen Phd
1 0178P4 RJ Dalessandro
2 0182P4 Caysee L Cox
3 0789P4 Nick Pauro
4 0104P4 Leisel H Shupe
5 0983P4 Megan M Kenney
6 0958P4 Stephanie A Trudeau


Grade 4 Piping 6/8 March - Event A - 5 Competitors
Adjudicator: John E Partanen Phd
1 0778P4 Linda L Robertson
2 0728P4 Greg DeSantis
3 0108P4 Raymond S Postel
4 0805P4 Connor R Hamnquist
5 0128P4 Natalie Ramirez


Grade 4 Piping 6/8 March - Event B - 14 Competitors
Adjudicator: Seamus Coyne
1 0549P4 Paul B Brunner II
2 0536P4 Robert Jacob
3 0182P4 Caysee L Cox
4 0178P4 RJ Dalessandro
5 0117P4 Todd R Brown
6 0508P4 Chrisy E Orcholski


Professional Side Drumming March/Strathspey/Reel - 2 Competitors
Adjudicator: Eoin McMahon
1 Unregistered Unregistered
2 Expired Expired Member


Professional Side Drumming Hornpipe/Jig - 2 Competitors
Adjudicator: Eoin McMahon
1 Unregistered Unregistered
2 Expired Expired Member


Grade 2 Side Drumming March/Strathspey/Reel - 3 Competitors
Adjudicator: Eoin McMahon
1 Unregistered Unregistered
2 0726S2 Paul W Gibson
3 0988S2 Thomas M Biggs


Grade 2 Side Drumming Hornpipe/Jig - 2 Competitors
Adjudicator: Eoin McMahon
1 0988S2 Thomas M Biggs
2 0726S2 Paul W Gibson


Grade 3 Side Drumming 2/4 March - 3 Competitors
Adjudicator: Eoin McMahon
1 Expired Expired Member
2 0702S3T4 Beth T Sachrison
3 0308S3 Laura A Pedersen


Grade 4 Side Drumming 2/4 March - 8 Competitors
Adjudicator: Eoin McMahon
1 0079S4 Bruce A Voris
2 Unregistered Unregistered
3 0986S4 Pierce D Rose
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered
6 0210S4BA Jeff Cox


Grade 2 Tenor Drumming March/Strathspey/Reel - 1 Competitors
Adjudicator: Eoin McMahon
1 0739S4T2 Addison M Rosner


Grade 3 Tenor Drumming 2/4 March - 3 Competitors
Adjudicator: Eoin McMahon
1 0293S4T3BA Tiffani W Brush
2 0702S3T4 Beth T Sachrison
3 Unregistered Unregistered


Grade 4 Tenor Drumming 2/4 March - 3 Competitors
Adjudicator: Eoin McMahon
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 0324P4T4 Lennon A Brollini


Amateur Bass Drumming March - 4 Competitors
Adjudicator: Eoin McMahon
1 0605BA Stuart F Baker
2 0085BA Melissa Slagter
3 0313S4BA William Lang
4 0210S4BA Jeff Cox


Adult Drum Major Drum Major Day 1 - 3 Competitors
Adjudicator: Mickie L Shaw
1 Expired Expired Member
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered


Adult Drum Major Drum Major Day 2 - 4 Competitors
Adjudicator: Mickie L Shaw
1 Expired Expired Member
2 Unregistered Unregistered
3 Expired Expired Member
4 Unregistered Unregistered


Juvenile Drum Major Drum Major Day 1 - 7 Competitors
Adjudicator: Mickie L Shaw
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered


Juvenile Drum Major Drum Major Day 2 - 7 Competitors
Adjudicator: Mickie L Shaw
1 Unregistered Unregistered
2 Unregistered Unregistered
3 Unregistered Unregistered
4 Unregistered Unregistered
5 Unregistered Unregistered
6 Unregistered Unregistered

Back to Index