Colorado Scottish Festival and Rocky Mountain Highland Games
8/10/2013
Highland Heritage Park, Highlands Ranch, CO, Littleton, CO

Solo Results

Grade 1 Piping Piobaireachd - 3 Competitors
Adjudicator: James Bell
1 0700P1 Ryan Balchuck
2 0068P1 Molly J Roberts
3 0171P1 Lance Dorris


Grade 1 Piping March/Strathspey/Reel - 3 Competitors
Adjudicator: James Bell
1 0171P1 Lance Dorris
2 0700P1 Ryan Balchuck


Grade 1 Piping Hornpipe/Jig - 3 Competitors
Adjudicator: James Bell
1 0171P1 Lance Dorris
2 0700P1 Ryan Balchuck
3 0068P1 Molly J Roberts


Grade 2 Piping Piobaireachd - 4 Competitors
Adjudicator: James Bell
1 0303P2 Emmett R Bishop III
2 0029P2 Elaine J Hoffman
3 0637P2 David A Wallace
4 0826P2 Tristan W Goodwin


Grade 2 Piping March/Strathspey/Reel - 5 Competitors
Adjudicator: Elizabeth H Tubbs
1 0867P2 Joel Bristol
2 0826P2 Tristan W Goodwin
3 0637P2 David A Wallace
4 0303P2 Emmett R Bishop III
5 0029P2 Elaine J Hoffman


Grade 2 Piping Hornpipe/Jig - 5 Competitors
Adjudicator: James Bell
1 0867P2 Joel Bristol
2 0029P2 Elaine J Hoffman
3 0826P2 Tristan W Goodwin
4 0637P2 David A Wallace
5 0303P2 Emmett R Bishop III


Grade 2 Piping 6/8 March - 5 Competitors
Adjudicator: Elizabeth H Tubbs
1 0826P2 Tristan W Goodwin
2 0867P2 Joel Bristol
3 0637P2 David A Wallace
4 0029P2 Elaine J Hoffman
5 0303P2 Emmett R Bishop III


Grade 3 Piping Piobaireachd - 5 Competitors
Adjudicator: James R 'Jamie' Cuthill
1 0709P3 Kent E Killgore
2 0116P3 Margaret F Imler
3 0756P3 Blaine D Lee
4 0846P3 Jacob R Shelton
5 0344P3 Lynn L Quire


Grade 3 Piping 2/4 March - 8 Competitors
Adjudicator: Elizabeth H Tubbs
1 0846P3 Jacob R Shelton
2 0160P3 Jonas Dillbeck
3 Expired Expired Member
4 0187P3 Laura E Boothby
5 0116P3 Margaret F Imler
6 0756P3 Blaine D Lee


Grade 3 Piping 6/8 March - 6 Competitors
Adjudicator: Elizabeth H Tubbs
1 Expired Expired Member
2 0756P3 Blaine D Lee
3 0187P3 Laura E Boothby
4 0116P3 Margaret F Imler
5 0846P3 Jacob R Shelton
6 0344P3 Lynn L Quire


Grade 3 Piping Strathspey/Reel - 7 Competitors
Adjudicator: James Bell
1 Expired Expired Member
2 0187P3 Laura E Boothby
3 0846P3 Jacob R Shelton
4 0756P3 Blaine D Lee
5 0116P3 Margaret F Imler
6 0151P3 Douglas J Reichlin


Grade 4 Piping Piobaireachd - 7 Competitors
Adjudicator: Ben W Holmes
1 0854P4 Steve N Busch
2 0126P4 Meredith L Wirth
3 0976P4 William D Purcell
4 0906P4 Ron Dreyer
5 0134P4 Paul G Landers
6 0239P4 Liesl D McArthur


Grade 4 Piping 2/4 March - 8 Competitors
Adjudicator: James R 'Jamie' Cuthill
1 0854P4 Steve N Busch
2 0126P4 Meredith L Wirth
3 0564P4 Webb Harrington
4 0239P4 Liesl D McArthur
5 0722P4 Robert Wissolik
6 0134P4 Paul G Landers


Grade 4 Piping Slow March - 9 Competitors
Adjudicator: Elizabeth H Tubbs
1 0854P4 Steve N Busch
2 0126P4 Meredith L Wirth
3 0134P4 Paul G Landers
4 0976P4 William D Purcell
5 0259P4 Hank Stueckler
6 0906P4 Ron Dreyer


Grade 4 Piping 6/8 March - 9 Competitors
Adjudicator: Ben W Holmes
1 0854P4 Steve N Busch
2 0134P4 Paul G Landers
3 0564P4 Webb Harrington
4 0126P4 Meredith L Wirth
5 0239P4 Liesl D McArthur
6 0722P4 Robert Wissolik


Grade 2 Side Drumming March/Strathspey/Reel - 1 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 Unregistered Unregistered


Grade 3 Tenor Drumming 2/4 March - 1 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0859T3 Allyn Dorris


Grade 4 Tenor Drumming 2/4 March - 1 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 Unregistered Unregistered


Amateur Bass Drumming March - 2 Competitors
Adjudicator: Edward C Best
1 0085BA Melissa Slagter
2 Unregistered Unregistered

Back to Index